Jógamatka jako jógová podložka: Váš ostrůvek pro zklidnění

Jógamatka jako jógová podložka: Váš ostrůvek pro zklidnění

Život v dnešní hektické době nás často vtahuje do víru povinností, termínů a stresu. V takových chvílích je důležité najít svůj vnitřní klid a místo, kde můžeme na chvíli uniknout od každodenního shonu. Právě zde přichází na scénu jógová podložka, známá také jako jógamatka. Je to vaše osobní místo klidu a zklidnění, kde můžete obnovit svou energii a najít rovnováhu.

Proč je jógová podložka tak důležitá?

 1. Fyzická pohoda: Jógová podložka poskytuje komfortní povrch pro provádění jóga cvičení. Je dostatečně tlustá, aby chránila klouby a pokožku před tvrdým povrchem pod ní. Díky tomu můžete cvičit bez bolesti a nepohodlí.
 2. Bezpečnost: Textura a povrch jógové podložky poskytují lepší trakci, což znamená, že nebudete klouzat během cvičení. To snižuje riziko úrazů spojených se sklouznutím nebo vykloubením.
 3. Hygiena: Vaše jógová podložka vám umožňuje cvičit na čistém povrchu, což je důležité pro zachování hygieny během jógy. Můžete ji snadno udržovat čistou a čerstvou.
 4. Mentální klid: Když se usadíte na svou jógovou podložku, automaticky začnete vytvářet spojení s cvičením jógy a relaxací. Tato asociace pomáhá vytvářet pocit klidu a uvolnění.

Jak vybrat správnou jógovou podložku

Výběr správné jógové podložky závisí na vašich potřebách a preferencích. Zde je několik faktorů, které byste měli zvážit:

 1. Tloušťka: Jógové podložky jsou dostupné v různých tloušťkách. Větší tloušťka poskytuje více polstrovaní a je vhodná pro ty, kteří potřebují větší podporu pro své klouby. Tenčí podložky jsou lehčí a snadněji přenosné.
 2. Materiál: Jógové podložky jsou často vyrobeny z PVC, TPE, nebo přírodního kaučuku. Každý materiál má své výhody. Například PVC podložky jsou odolné a dlouhotrvající, zatímco podložky z přírodního kaučuku jsou ekologičtější.
 3. Textura: Textura povrchu podložky může ovlivnit váš úchop během cvičení. Některé podložky mají hladký povrch, zatímco jiné mají strukturu pro lepší trakci. Vyberte si takovou texturu, která vám vyhovuje.
 4. Délka a šířka: Délka podložky by měla být dostatečně dlouhá, abyste se na ni vešli v plné délce, a šířka by měla být taková, aby vám poskytla dostatek prostoru pro cvičení. Standardní rozměr je obvykle 183 cm x 61 cm.
 5. Cenový rozpočet: Cena jógových podložek se liší podle kvality materiálu a zpracování. Má smysl investovat do kvalitní podložky, která vám poskytne dlouholetou spolehlivou službu.

Jak využít jógovou podložku ke zklidnění

Vaše jógová podložka může být místem, kde najdete okamžiky klidu a zklidnění. Kromě ranní nebo večerní jógy, cvičení na jógovém pobytu, nebo denní jógové praxi na ní můžete provádět i další techniky pro uvolnění mysli a těla:

 1. Meditace: Položte se na svoji jógovou podložku, zavřete oči a meditujte. Toto místo se stane vaším rituálním místem pro meditaci.
 2. Relaxace: Po náročném dni se položte na podložku a prostě relaxujte. Uvolněte svaly a nechte mysli volně proudit.
 3. Pranayama: Dechová cvičení můžete provádět na podložce, abyste zvýšili svoji dechovou kapacitu a zklidnili mysl.
 4. Strečing a protahování: Využijte podložku pro protahování těla a zmírnění napětí ve svalech.

Vaše jógová podložka je vaším osobním místem klidu a zklidnění, kde můžete obnovit svou energii a najít rovnováhu. Bez ohledu na to, zda jste zkušený jogín nebo začátečník, tato podložka vám pomůže spojit se s vaší praxí jógy a nabídnout vám prostor pro odpočinek a regeneraci sil. Je to váš vlastní ostrůvek pro zklidnění v hektickém světě.

Vylepšete tuto stránku

Chcete doplnit nebo upravit tuto stránku? Vyplňte textové pole níže. Děkujeme ♥